SNUGGS – MENSTRUAČNÍ KALHOTKY BUDOUCNOSTI?

Menstruační kalhotky Snuggs

Neustále vylepšované jednorázové hygienické vložky, ekologické látkové vložky, menstruační kalíšek, žádný kalíšek …. S variantami, jak si ulehčit a snad i „zpříjemnit“ své dny, se v poslední době snad roztrhl pytel. Poslední žhavou novinkou jsou menstruační kalhotky.

Menstruační kalhotky = konec jednorázových vložek?

Přiznám se, že jsem dlouho hledala něco, co by mi umožnilo přestat používat „klasické“ jednorázové vložky. Tampony nemám ráda a menstruační kalíšek pro mě taky nepřipadal v úvahu. Chtěla jsem něco jednoduchého a hlavně něco, čím bych ještě více nezatěžovala životní prostředí. První variantou byly látkové vložky, o kterých jsem se dozvěděla více, když jsem začala dělat poradenství v oblasti látkových plen a založila si svůj malý eshop s tímto sortimentem. Ale ani látkové vložky ještě pořád nějak nebyly to ONO. To pravé.

Bez vložek? A to jde?

Jednou jsem si tak brouzdala po netu a vyskočila na mě reklama na nějaké menstruační kalhotky. Ježiš, to zase bude nějaká blbost, pomyslela jsem si. Ale z nějakého důvodu jsem si odkaz rozklikla a zjistila jsem, že se jedná o start-up jedné mladé Češky a jejího kamaráda a že to možná až taková „blbost“ nebude. Lindu už totiž taky nebavilo, kolik se měsíčně a ročně spotřebuje jednorázových hygienických pomůcek a zároveň stejně jako já hledala nějakou alternativu, jak si menstruaci „zjednodušit“. Pár značek podobných kalhotek už sice existovalo, ale byly většinou tvořené několika vrstvami všité tkaniny a nebyly proto nijak příjemné a hlavně byly relativně tlusté. A tak se Linda spolu s kamarádem rozhodli díru na trhu vyplnit a založili značku Snuggs. První rok vše testovali a tramtadadá – kalhotky jsou na světě!

Snuggs – to dáš!

Kalhotky Snuggs se totiž od těch dalších značek liší v několika oblastech. Tou první je už zmiňovaná tloušťka. Ačkoliv Snuggsky mají všité celkem 3 vrstvy, jejich tloušťka je naprosto zanedbatelná – jen 1,5 mm. Je to díky tomu, že Linda se nebála zapojit moderní technologie. (Teď jestli to nepopletu) absorpční vrstva je tvořena z nanovláken, které jsou vysoce savé, ale zároveň ne silnější než klasická látka. Dotyková vrstva je prodyšná a spodní vrstva kalhotek je z nepropustného materiálu. Ovšem pozor, materiál je sice nepropustný pro tekutiny, ale je prodyšný (tzv. paropropustný), což byl druhý rozdíl oproti již existující kalhotkám, které měly vždy alespoň jednu „bezpečnostní“ vrstvu prakticky igelitovou. Pokud používáte látkové plenky, tak podobnou funkci u nich plní PUL materiál, který se používá na svrchní kalhotky.

Kupuju!

Když jsem si tohle všechno zjistila a přečetla, neznělo to vůbec špatně! Vlastně to znělo až moc dobře 🙂 Měla jsem štěstí, protože celý počin byl ještě na začátku a firma hledala testerky, které by kalhotky vyzkoušely a daly Lindě zpětnou vazbu. Cena za jedny kalhotky byla jen 10euro (cca 260,-Kč), tak jsem se rozhodla, že to vyzkouším. Objednala jsem si rovnou dvoje a těšila se na balíček. Jo vlastně jsem ještě řešila velikost! Snuggsky (pardon za takový familiárné výraz, snad se Linda nebude na mě zlobit, ale „snagsky“ zní prostě dobře 😀 ) nejsou univerzální, ale vybíráte si z několika velikostí. Já celý život zvyklá na svoje XS a S jsem ale trošku váhala a pro jistotu si objednala vel. M, abych pak v S nebyla moje stehna a zadek jak nadusané klobásky. A vyplatilo se 😀 Mka mi skvěle sedí, ale to už trošku předbíhám 😀

Na balíček jsem musela čekat pár týdnů, protože zájem byl obrovský a mám pocit, že podobně je to i teď. Nicméně, jak jsem viděla, tak do konce června jsou kalhotky zase v akční ceně. Takže jestli vás můj článekpro kalhotky přesvědčil, tak neváhejte a rychle vybírejte. Odkaz na web najdete dole na konci článku.

Když kalhotky dorazily, tak jsem si je v ruce přeprala a čekala, až je budu moci použít. Nicméně jsem byla na první pokus nepříjemně překvapená. Kalhotky mě hrozně kousaly, všechno mě svědělo a tak jsem je po pár hodinách musela sundat. Byla jsem zklamaná, ale nechtěla jsem to vzdát. Takže jsem je vyprala klasicky v pračce (perou se na 40 stupňů) a musím říct, že po vyprání bylo vše naprosto v pohodě. Takže ruční praní napoprvé nebylo dostatečné. Moje chyba, tak ji taky neudělejte a rovnou kalhotky šoupněte do pračky 😉

Menstruační kalhotky v praxi

No a jak jsem s nimi tedy jinak spokojená? …..
…..Za mě je to naprostá bomba! Zezačátku bylo divné, mít jen kalhotky a nepanikařit, když cítíte, že tekutina teče 😀 Samozřejmě jsem nejdříve vše testovala jen doma a neměla jsem moc odvahy vyjít ven – co kdyby náhodou. Ale postupně ten strach opadl a teď jsem si klidně oblékla jen Snuggsky a letní šaty a vyběhla na pracovní schůzku. Nikde nic nešustilo, nemusela jsem se pořád vrtět a přemýšlet, jestli je vložka tam, kde má. Byl to konečně takový svobodný pocit 🙂

Při prvním testování jsem se držela návodu a použila je při slabší menstruaci. Tam to bylo naprosto bez problémů a kalhotky vydržely celý den. Absolutně bez zápachu (!!!), což se např. u jednorázové vložky nedá už po pár hodinách říct, s pocitem sucha. Opravdu jsem neměla pocit, že bych byla třeba „počůraná“, nebo že bych tekutinu nějak cítila, vůbec ne. Takže když se mě nekdo ptal, jestli se dají tyto kalhotky použít třeba i při inkontinenci, tak podle mě při nějaké slabší úplně v pohodě.
Později jsem v rámci testování zkoušela kalhotky doma i při nejsilnějších dnech. Tak si vedly také velmi dobře, ale celý den by nedaly. Po cca 4 hodinách už jsem začínala pociťovat, že jsou kalhotky „nacucané“, trošku ztěžkly, ale neprotekly. Takže věřím, že by ještě třeba další 2 hodinky zvládly, ale pak by bylo potřeba je vyměnit.

A co dál?

Osobně si tedy plánuji ještě cca 3 kousky dokoupit (budu jich mít 5) a používat je s jedním vypráním během celé menstruace. Jasně, celková cena (pokud bych je všechny kupovala za plnou cenu 35euro) není zanedbatelná, ale to pohodlí a ekologická úspora mi za to stojí. Hejteři by mohli říct, že nějaká ekologická stopa vzniká už tím, jak se kalhotky vyrábějí, ale to bychom potom nemohly používat nic – kalíšek i látkové vložky se někde a nějak vyrábí. Mně stačí vidět to, že nepotřebuji vůbec nic, než několik těchto kalhotek a mám na rok dva klid (výrobce uváděl životnost cca rok, v době kdy jsem je kupovala).

Menstruační kalhotky vs. menstruační kalíšek

Co prý je lepší? Ufff, to je pro mě těžký, prakticky nezodpověditelný dotaz. Já jsem kalhotky zvolila právě proto, že menstruační kalíšek nechci. Z osobních důvodů, je mi to zkrátka nepříjemné. K tomu péče o kalíšek, mít možnost si jej někde utřít, umýt, manipace s ním, manipulace při zavádění… To pro mě zkrátka není, ikdyž spousta kamarádek si jej chválí a za nic na světě by jej nevyměnily. Já za sebe můžu říct tolik, že pokud máte nějakou nedůvěru, averzi, nechuť nebo cokoliv, co vám brání používat kalíšek, tak menstruační kalhotky jsou pro vás jako dělané. Minimum práce, maximum pohodlí. Nevýhodou je jen ta cena. Navíc teď už, jak jsem viděla, vznikají i nové varianty, které i hezky vypadají, takže už není problém svléknout se do prádla třeba před partnerem a neřešit, jetli někde není vidět křidélko vložky apod.

Jdete do nich taky?

Pokud bych měla svou zkušenost shrnout do několika bodů, vypadala by asi takto:

  • před prvním použitím vyprat v pračce
  • kalhotky připomínají funkční spodní prádlo, jsou estetické
  • nejsou tlusté a dobře padnou (pokud volíte mezi dvěma velikostmi, vezměte si tu větší)
  • při slabší menstruaci vydrží opravdu celý den
  • bez zápachu a pocitu mokra
  • na začátku jsem je testovala doma, ale osvědčily se skvěle. Nikdy neprotekly
  • nevýhodou je vyšší pořizovací cena
  • pokud nejste fanynkami oholení dohladka, tak se připravte na to, že sem tam nějaký chloupek uvízne v té síťce 🙂

Kde Snuggs seženete?

Tady je slíbený odkaz, odkud si můžete Snuggs menstruační kalhotky zakoupit:

www.getsnuggs.com

Do 30.6.2019 ještě běží slevová akce, třeba ji stihnete.

A budu ráda, když se o svou zkušenost podělíte i vy do komentářů 😉

Užijte si je (nejen své dny)! 🙂

Pa Zuzka

*Článek není nijak sponzorovaný ani honorovaný. Jedná se jen o osobní recenzi a názor.

Už jste četli i další články?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *