Rozhovor: Hana Šormová, autorka projektu Tuláčkův svět

Jak vznikla myšlenka vytvořit projekt Tuláčkův svět?

První myšlenka a zavázání se, že chci vytvořit zábavně-vzdělávací projekt pro děti, se objevila už na střední škole. Studovala jsem gymnázium se zaměřením na matematiku a právě v matematice jsem školu reprezentovala dokonce na mezinárodní úrovni. Bohužel na místo větší podpory a rozvoje talentu jsem se od školy dočkávala spíše házení klacků pod nohy. A to si myslím, že nejsem konfliktní typ, látku jsem vždy doháněla a měla dobré známky. Tehdy jsem si dala slib, že jednou zvídavým a nadaným dětem chci pomáhat.

Ale hlavní impulz přišel v prosinci 2019, kdy oba s partnerem už jsme byli tak trochu zklamaní z předchozího podnikání s jinými společníky. Cítili jsme, že aby vzniklo něco velkého, musíme spojit naše síly. Máme přece společnou vizi – zájem o naše, ale i cizí děti.

Můžeš přiblížit, jak vlastně takový projekt vzniká? Co je potřeba zařídit jako první? Kolik času „od prvního kopnutí do země“ trvalo, než vznikl hotový projekt?

Jak jsem naznačila, první vykopnutí nápadu do vzduchu proběhlo v prosinci 2019. Slavnostní spuštění projektu se datuje k 29. 9. 2020. To máme bezmála 10 měsíců poměrně intenzivní práce.

Zařídit je toho potřeba spousta, i když to se samozřejmě liší obor od oboru podnikání. My navrhujeme a vyrábíme dětské vědomostní hry a hračky, takže důležitá byla atestace nezávadnosti. Ale velkou roli hrál i správný výběr grafičky, neboť děti vše hltají očima. Bez kvalitní a hezké grafiky by se nikdy dětský projekt neuchytil.

Založení e-shopu, natextování webu, příprava e-mailových kampaní či marketingové aktivity jsou až to poslední co v začátku projektu řešíte. I samotné založení s.r.o. je blesková záležitost. Mnohem více času věnujte ladění konceptu projektu, jeho byznys a finančnímu plánu. Přiznám se, že my jsme koncept Tuláčkova světa měnili 3x včetně samotného názvu. Ale myslím, že výsledný Tuláčkův svět je takový, jak jsme si přáli.

Kolik členů týmů na projektu pracovalo?

Hlavní jádro tvořím já s partnerem, i když více to leží na mě (partner má ještě jinou firmu, která mu bere čas i energii). Ovšem nesmím zapomenout na naší excelentní grafičku Terku, která často dělá věci i nad rámec, jak projektem žije. Na ladění webdesignu a pomoc s e-mailingem jsem si přizvala dva externisty. Jinak to celé jedu ve dne v noci sama. 😀

Pořád se bavíme o „projektu“. Co je v něm vše zahrnuto? A na co nezapomenout, pokud se rozhodnu realizovat nějaký svůj vlastní nápad?

Projekt Tuláčkův svět přináší vědomostní hry, hračky a pohádkové knížky pro děti ve věku cca 5 až 11 let. Vizí projektu je hravou formou vzdělávat děti o světě kolem nich, rozvíjet jejich kreativitu a podporovat čtenářskou gramotnost. Tuláčkův svět tak zahrnuje převážně magnetické hračky s cestovatelským tématem. Všechno zaštiťují pohádky dvou hlavních hrdinů – lvíčka Tuláčka a děvčátka Haneky.

Na co nezapomenout? Popravdě, nelze to příliš paušalizovat. Většinou procesů zrodu něčeho nového si každý z nás musí projít sám. Zanadávat si, pobrečet i radovat se z dílčích úspěchů. Co je ale dobré, tak určitě si udělat průzkum trhu, zvážit ochrannou známku projektu, dobře vymyslet jméno značky (tak aby šla dále rozšiřovat svým zaměřením) a zvážit finanční náklady na zrod.

Součástí kompletního balení je desková hra, pytlíček s magnetkami, cestovní pas i kniha o dobrodružstvích našich hlavních hrdinů

Odkud jste sháněli peníze na financování? Hit-hit kampaň? Sponzoring? Půjčka?

Hithit kampaň jsme zavrhli, protože jsme neměli žádnou komunitu. Vše jsme budovali ze zelené louky. Byla by to jen ztráta času v té fázi projektu. Nicméně crowdfunding nezavrhujeme při vývoji dalších hraček v příštích letech. Intenzivně totiž budujeme přátelský a nápomocný vztah s naší komunitou.

Původně si chtěl přítel vzít půjčku, ale nakonec kvůli koronaviru jsem rozhodla, že se nebudeme zadlužovat. Využili jsme mé úspory. Přiznám se, že náklady na českou kvalitní atestovanou hračku jsou nemalé a můj plán 200 000 Kč jsme překročili. Ale když svému projektu věříte, pilně pracujete, jistě se to vrátí. Chce to jen čas.

Co když sama se v zeměpisu úplně nevyznám? Nebude to problém? Udržím s dětmi tempo?  😊

Otázka je, zda chceš udržet tempo? Není krásné, že děti kralují v oborech zeměpis, přírodopis, historie a ještě je to baví?! Nicméně hrát si můžeš s nimi, některé hry s hlavním produktem KVIZ zahrnují i roli moderátora, tak proč se jí neujmout? Hraním se nenápadně naučíš všechno i ty. Tak jako jsem se já konečně naučila vlajky a hlavní města balkánských států. Tolikrát jsme překreslovali magnetickou mapu, že se to do té hlavy vrylo samo.

Jak jste přišli na jména hlavních hrdinů?

To je taky vtipná historka. Děvčátko Haneka bylo jasné od samého začátku. Ve jméně je skryto moje jméno Hana, ale zároveň jsem chtěla tak trochu cizokrajné a dobře vyslovitelné jméno.

U lvíčka to bylo složitější. Původně jsem ho v pohádkách pojmenovala Flíček po jeho výrazné skvrně na čele. Jenže týden před odesláním knižních dat do tiskárny, se ozvali právníci, že Flíček už je registrovaná ochranná známka, ať zvážíme změnu. Proto jsem výše zmiňovala zamyšlení se nad ochrannou známkou při vzniku projektu. Zbýval mi tedy pouhý týden na vymyšlení nového jména. Protože pohádky jsou hodně o cestování, zrodil se lvíček Tuláček a s ním i celý jeho Tuláčkův svět.

Grafika je opravdu precizní a přesně s ohledem na věk dětí.

Pro koho je hra určená?

Aktuální produkty, zejména pak již zmiňovaný KVIZ = Krabice Vědomostí I Zábavy, jsou určené pro děti ve věku 5 až 11 let (předškoláci a 1. stupeň základní školy). Ale prozradím, že už teď chystáme na začátek roku 2021 malé rozšíření, díky kterému se z KVIZu stane i zábavně-vědomostní desková hra pro dospělé. Užijí si ji zejména ti, kteří milují cestování.

Hani, moc děkuji za rozhovor a držím palce Tobě, Tuláčkovi i Hanece!

Také máte chuť rozjet na mateřské nebo rodičovské dovolené svůj vlastní projekt? Já můžu jen říct – DO TOHO! Podnikání je neuvěřitelně dobrodružná jízda se spoustou pozitiv, ale, jak i Hanka v rozhovoru naznačila, i stinných stránek. Pokud o něčem vlastním uvažujete, ale nevíte, jak to uchopit a kde začít, ozvěte se a můžeme na to mrknout společně 😉 A na úvod se i mrkněte, jaké chyby jsem v začátcích svého podnikání udělala já – a vyhněte se jim!

Už jste četli i další články?

6 komentářů

  1. My relatives every time say that I am wasting my time here at web, however I know I am getting know-how all the time by reading thes nice articles. Rochette Jareb Michon

  2. I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this site is really fastidious. Kelcey Bondon Anil

  3. There is visibly a bunch to realize about this. I suppose you made various good points in features also. Celene Malchy Aminta