Recenze: Necestujte jen prstem po mapě. Postavte si ji.

A ještě chybí dodat … s Goki! Díky úžasné spolupráci s webem Montessori hračky jsme měli možnost s kluky otestovat a vyzkoušet hned dvě dřevěné hračky. Tou první jsou dnešní „Puzzle na desce“ a druhou potom zmíním v další recenzi. Pojďme na to!

Puzzle na desce

Tuhle hračku jsem si vybrala spíše náhodou, jako skládanku a puzzle. Zaujal mě ale i její edukativní potenciál, i když jsem nepředpokládala, že by klukům něco státy Evropy říkaly. Kluci jsou ještě celkem malí ( 2 + 4 roky), tak jsem spíše očekávala, že je zaujme barevnost a možná různé tvary jednotlivých států.

Nemohla jsem se více mýlit 🙂

Kluci, především ten nejstarší si totiž tyhle puzzle doslova zamilovali. Zezačátku sice proběhlo nějaké to hádání se o kostičky podle barev, ale brzy zjistili, že když si někdo nějaký stát nechá u sebe, tak že potom na desce vznikne díra a že Evropa tak není celá. A tak se nakonec vždycky nějak domluvili 🙂

Puzzle na desce. Severské státy už máme, podaří se klukům poskládat i ty další?

Co vše puzzle obsahují?

Puzzle na desce jsou vyrobené z kvalitního dřeva a musím říct, že i jednotlivé dílky jsou poměrně tlusté, žádná slepená dřevotříska. Velmi oceňuji i precizní vyřezání jednotlivých tvarů států, díky čemuž se děti i učí, jak státy vypadají. Mohou si jejich hranice totiž osahat (ne u všech, ale u většiny ano) a to mi přijde super. Má to ale samozřejmě drobnou nevýhodu – díky těm výstupkům a nerovnostem se potom někdy jednotlivé dílky hůře skládají do sebe, než kdyby byly hrany hladké. Tohle mi ze začátku trochu vadilo, bála jsem se, že když to klukům nepůjde složit, že je to přestane bavit. Ale poradili si s tím a teď mám dokonce pocit, že když se snaží vložit ten dílek na správné místi a nejde jim to, že je o to více motivuje si s tím dát více práce a zkusit to znovu.

Každý stát má na sobě napsané číslo. Na druhé straně desky je potom připevněný list s názvy jednotlivých států a jejich vlajkami. Což je absolutní záchrana, protože musím uznat, že zeměpis nebyl nikdy mou silnou stránkou a když vám dítě přinese mini dílek puzzle o velikosti centimetr na centimetr se slovy co je to za stát, tak je tohle číselné označení vaší záchranou.

Plusy a mínusy

Začnu těmi klady. Za mě je obrovským plusem zpracování. Nefandím plastovým hračkám (jasně, že je doma máme, ale když to alespoň trochu jde, volím dřevo) a dřevěné hračky u mě mají vždy bod navíc. Potom mi přijde super, že se puzzle skládají do rámečku, takže je máme pořád postavené a když mají kluci chuť, jen si je vysypou a zase do stejného rámečku je skládají. Nemusím tak pořád něco schovávat do krabiček a pod.

Jak už jsem zmínila, tak taky velmi oceňuji vyřezané tvary států. Kluci už dokonce pár států díky tomu poznají.

Za nevýhodu považuji asi to, že některé státy jsou opravdu malinkaté a velmi rychle se zakutálejí. A taky hrozí, že by je třeba menší dítě mohlo zbaštit, některé jsou opravdu velké jako lentilka. Bála jsem se, že je kluci ani nezvládnou chytit a uložit na místo, ale jde jim to. A z tohoto pohledu to zase vidím jako klad, protože si díky tomu rozvíjí jemnou motoriku.

Shrnutí

Asi se už opakuji, ale já prostě obchůdek Montessori hračky miluji a vybírám od nich velmi často. Možná jste už viděli recenzi na Včelí úly a další recenze se chystá.

Tyto Puzzle na desce mi přijdou ideální pro děti od 3 let, popř. i dříve, pokud mají u sebe staršího parťáka. U nás to ze začátku byla zábava pro celou rodinu, protože po prvním rozložení jsme i my dospělí tápali, kam který stát patří a byla to místy velká legrace.

Na závěr mám pro vás ještě jedno překvapení! Domluvila jsem pro vás s e-shopem Montessori hračky SLEVU ve výši 7% na váš nákup po zadání kódu “ 3POD307„. Neváhejte, platnost kódu je omezena.

A těším se, že se potom na Facebooku 3pod30 pochlubíte, jakou hračku máte z tohoto e-shopu nejradši vy 🙂

Už jste četli i další články?