PŘÍRODNÍ KOSMETIKA | Jak si vyrobit nejoblíbenější zimní produkty doma? 2. část

V první části této „přírodní“ série jsme se společně s Irenou z Hand made Iren naučili vyrobit si asi nejoblíbenější zimní kosmetický produkt – domácí balzám na rty. Teď už se nebudeme zdržovat teorií a vrhneme se rovnou na nové recepty. Pokud si přece jen chcete připomenout zásady uchovávání nebo vlastnosti jednotlivých olejů, najdete je v tomto článku:

Recepty na zimní produkty:

Šlehané nadýchané máslo

Suroviny:

50% bambucké máslo

24% meruňkový olej

7% jojobový olej

5% kakaové máslo

5% skvalan

4% panthenol (regenerační a hydratační účinky)

3% lanolin (udržuje pokožku vláčnou)

2% marulový olej

2 kapky vit. E,

4 kapky EO levandule bazalkové

Postup:

Ve vodní lázni rozpustíme kakaové a bambucké máslo, lanolin a jojobový RO. Poté odstraníme z dosahu tepla a přidáme zbytek surovin z receptu a prošleháme elektrickým šlehačem. Dáme na 3 minuty na mrazák, opět vytáhneme a prošleháme. Toto budeme opakovat, dokud nevznikne konzistence pěny.

Másla jsou rostlinného původu a jako taková jsou určena jak na tělo, tak na tvář. Másla jsou zároveň ideální na chladné počasí (chrání pokožku před chladem, aby nebyla vysušená). Lze je používat i u malých dětí, másla díky své konzistenci patří k tomu nejlepšímu, co lze u dětí v zimě používat.

Lanolinový krém

Suroviny:

10g bambuckého másla

10g vhodného rostlinného oleje (dle vašich potřeb)

10g hydrolátu (opět dle vašeho rozhodnuti)

8,5g Aloe vera

3g glycerinu, 2 kapky vit. E

1g Urey (zvyšuje obsah vody v horních vrstvách pokožky)

19 kapek Cosgardu (konzervant)

5 kapek EO, dle vašeho výběru

Postup:

Odvážíme Aloe vera, necháme krátce ve vodní lázni převřít, přiklopíme a necháme zchladnout na 60 – 65°C. Odvážíme bambucké máslo, oleje dle výběru a lanolin a roztopíme ve druhé vodní lázni. Vše necháme opět zchladit do 60°C. Odvážíme zbytek (Ureu předem rozdrtíme najemno v hmoždíři), přidáme glycerin a hydrolát. Připravenou směs přidáme do teplé Aloe vera, dobře promícháme a počkáme, než se Urea rozpustí. Za stálého míchání přidáváme vodní fázi do tukové (tedy to, co obsahuje vodu přidáváme do tuku) a šleháme na nízké obrátky. Po 1 až 2 minutách šlehání zpomalíme a mícháme už jen špachtlí.

V tomto receptu, jako jediném, je použitý i syntetický konzervant, který prodlužuje trvanlivost kosmetiky. Jde o Ecocertem schválený produkt používaný i pro konzervaci biokosmetiky. Ačkoli se jedná o látku, která nevyvolává alergii, je nutné dbát na její nákup pouze z ověřených a kvalitních zdrojů, abyste zakoupili opravdu kvalitní přípravek.

Mast

Suroviny:

60% bambuckého másla

20% vavřínový olej

10% kakaového máslo

5% jojobový vosk

4% kokosový olej

1% vit. E

8 kapek EO (dle aktuální potřeby)

Postup:

Vše kromě vit. E roztopíme ve vodní lázni. Vit. E přidáme až po vyjmutí z lázně a poté naléváme do připravených kelímků.

Přírodní kosmetika bez chemie? Jde to!


Už jste četli i další články?