Nákup zlata není investice, ale spekulace. Utopíte v ní všechny úspory?

!!! Autorka není certifikovanou finanční poradkyní a uvedený text není finančním ani investičním doporučením. Jde o osobní názor autorky. !!!

Nedá mi to a musím tento článek napsat. Kupčení a práce se strachem lidí začíná (alespoň pro mě) dosahovat v některých skupinách na Facebooku vrcholu. Nejsem ještě certifikovaný finanční poradce, ale finanční gramotnost a práce s financemi je mi velmi blízká. A proto cítím potřebu se vyjádřit. A to především k problematice „zlato = nejbezpečnější a jediná rozumná investice světa“.

Zlato jako uchovatel hodnoty

Dovolte mi vyslovit názor, že je to nesmysl. Zlato je běžně považováno za uchovatele hodnoty. Co si pod tím představit? Jednoduše to, že zlato je drahý kov a že vždycky nějakou cenu mít bude. V dávných dobách jste si za zlato mohli koupit třeba vola nebo krávu. Dneska (kdyby došlo na nejhorší) si za něj něco taky koupíte. Ovšem to, co si za zlatou cihličku budete moci koupit, záleží na jedné jediné věci – na nabídce a poptávce. V momentě, kdy by přišel kompletní pád světové ekonomiky, by bylo určitě fajn mít pár cihliček doma. Ale protože by taková cihla asi nebyla v tu chvíli ten nejžádanější artikl vesmíru, mohli byste ji možná vyměnit u pekaře za pár housek. Možná. Záleželo by na tom, zda by pekař o zlato stál, v momentě, kdy by více potřeboval hlavně mouku a sůl na zadělání chleba. Ale u takových černých scénářů ještě nejsme, takže zpět k uchovateli hodnoty za normálních podmínek.

Nabídka a poptávka

Nicméně i za nich je cena zlata ovlivněna především nabídkou a poptávkou. Pojďme si to teď blíže vysvětlit. Když bude zlata na světě málo, bude jeho vlastnictví symbolem luxusu, bohatství, znakem toho, že jste jedním z mála na světě, kdo se k němu dokáže dostat. Pokud se objeví někdo další, kdo se bude považovat za bohatého a bude to chtít dát najevo zlatým řetězem, bude se po zlatu poptávat. Tím vzroste poptávka, ale protože zlata je málo, nabídka bude malá. A když už se někde objeví nějaký nový kousek, nastane bitka o to, kdo zaplatí více. Jednoduše řečeno – vysoká poptávka a malá nabídka ženou ceny nahoru.

Naopak bude-li zlato běžným kovem a jeho nabídka obrovská, nebude poptávka tak velká. A i kdyby, bude pokrytá velkou nabídkou, takže není potřeba snažit se vydávat za zlato více peněz, než je nutné. V tomto případě velká nabídka a malá poptávka snižují cenu zlata.

A teď si představte situaci. Jste majitelem velké firmy, která zlato prodává. Která situace je pro vás zajímavější? Když je velká nebo malá poptávka?

Nebudu vás napínat, je to celkem jasné. Aby se cena zlata šplhala pěkně nahoru, je potřeba zvednout po zlatu poptávku. Lidé pak o tom začnou mluvit, začnou mít pocit, že by si možná měli zlato taky koupit, když (díky zvýšené poptávce) roste jeho cena. Abychom to ještě stihli za tu „dobrou cenu“. A jak navýšit poptávku po zlatu? Pokud vynecháme pravidelné ekonomické cykly, kdy cena zlata přirozeně stoupá a klesá, je jeden zaručený způsob. Vyvolat paniku. Chaos a strach. Ideálně vyvolat paniku mezi lidmi z toho, že se hroutí ekonomika a že zlato, jakožto UCHOVATEL HODNOTY, je jedinou správnou možností, kam uložit své peníze. Protože peníze jsou fuj a vlastně nemají žádnou skutečnou hodnotu (což je samozřejmě pravda, peníze jsou samy o sobě jen papírky, jejichž hodnotu si stanovujeme jen vzájemnou dohodou se státem), akcie jsou nepředvídatelné a vlastně nikdo z nás je nikdy neviděl a kdo je vlastně umí nakoupit? A kupovat státní dluhopisy v době extrémního zadlužení?

Zlato není investice. Je to spekulace

Takže lidem v tu chvíli ani nevadí, že cena zlata je aktuálně na svém vrcholu a je nejvyšší za posledních 9 let. Koho by to zajímalo? Koho by také zajímalo, že už v momentě nákupu zlata samo o sobě ztrácí až 1/3 své hodnoty (rozdíly nákupní a prodejní ceny)? Koho by zajímalo, že vám nikdo nezaručí, jaká bude cena zlata za rok? Pět let? Dvacet? Co když jej budete potřebovat za pár let prodat a jeho cena zrovna bude v propadu? Anebo jej prodáte za pořizovací cenu (v absolutní hodnotě), ovšem v reálném čase bude mít tato částka úplně jinou hodnotu? Nákup zlata tedy nikdy nemůže být brán jako INVESTICE, ale jen jako pouhá SPEKULACE. Protože vy nevíte, jak se cena zlata vyvine. Vy jen doufáte (spekulujete), že půjde nahoru a že jej za pár let prodáte za vyšší cenu, než za jakou jste ji koupili. Možná, že ano. A možná taky ne.

Tady by ještě asi bylo na místě uvést rozdíl mezi investicí a spekulací. Investice, tak jak ji vnímám já, je vložení finančních prostředků do prvku, u něhož očekávám zhodnocení a návratnost své investice. Např. investuji – li do sebe koupí vzdělávacího kurzu, následné znalosti potom uplatním v praxi a díky tomu i zvednu cenu své služby pro klienty, pak se mi má investice vyplatila. Pokud ale kurz nestojí za nic, anebo já nedokážu promítnout své nově nabyté znalosti do praxe, pak jsem vyhodila peníze oknem. To, zda se jedná o dobrou investici můžu ale rozpoznat předem. Tím, kdo kurz vede, na jaké téma, jaké má reference, apod. Pokud se této analýze věnuji dostatečně, je šance, že si koupím nevhodný kurz, menší. A takto to platí i u všech investic v pravém slova smyslu. Pokud mám k dispozici dostatek podkladů, mohu se rozhodnout, zda je daná „věc“ pro mě opravdu investicí a jakou mohu očekávat návratnost.

U investice se obvykle také očekává jakési generování zisku. Tedy že já na počátku do něčeho vložím své peníze a poté se mi generuje zisk. Ideálně pravidelný, u akcií např. formou dividend, u P2P půjček úrokem za půjčení peněz. Pomocí investice jsem si tedy koupila AKTIVUM. Zlato ovšem žádné aktivum není. Zlato vám nepřináší svým držením žádné dodatečné peníze. Zkrátka máte doma cihličku, která jen leží a čeká, až nadejde její chvíle prodeje.

Inspirujte se

Možná si říkáte, odkud beru všechna své tvrzení? Ke svému studiu využívám mnoha zdrojů a jedním z nich je Vladimír Fichtner, https://www.fichtner.cz/ Má zajímavý blog, dělá si vlastní analýzy a má i velmi zajímavý finanční kurz. Kromě toho můžete mrknout i na dva články ZDE a ZDE. Všimněte si, že jediným člověkem, který kope za zlato je ředitel investiční společnosti prodávající….. zlato.

zdroj Aktuálně.cz, viz odkazy výše
zdroj Aktuálně.cz, viz odkazy výše

Zlato jako součást portfolia

Abychom si ale zcela rozuměli, já nejsem proti zlatu zaujatá úplně. Jsem určitě za to, mít ve svém PORTFOLIU (tedy souboru všech vašich investic a úspor) nějakou část ve zlatě. Ale mít ve zlatě více než 10-15% všech úspor považuji za nerozumné. Nejen, že vám zlato nic nevydělá, ale vy ani nevíte, zda vám neprodělá. A hlavně – zlato do portfolia se kupuje v době, kdy jeho cena KLESÁ, nikoliv, když je vyhnána do nebeských výšin.

Dejte si také pozor na to, v jaké formě zlato do portfolia kupujete. V principu máte 2 možnosti. Buď si koupíte fyzické zlato („cihličku“, slitek) anebo investujete do firem, které pro vás zlato nakupují a investují do něj (obvykle na burze). Na to pozor. Protože pokud si zlato kupujete jako uchovatele hodnoty a jako ochranu před pády měny, tak je jediná rozumná varianta mít zlato fyzicky u sebe. V opačném případě máte v ruce papíry o tom, že zlato vlastníte, ale nic víc. Takže můj názor je v tomto jednoznačný – pokud zlato, chci ho vidět, chci ho držet.

Takže malé shrnutí:

Koupit plátek zlata vnukům do kolébky – klidně.
Koupit si zlatou destičku v době poklesu ceny zlata – jasně.
Mít doma zlatou minci z limitované edice – fajn.
Nakoupit za všechny úspory předražené zlato, jen aby mě ochránilo před pádem ekonomiky a před (spekulativní) krizí – FAKT NE

Proč jsem sepsala tento článek a proč tak (pro někoho) tvrdě?
Protože nechci, abyste se nechali napálit různými mediálními nebo „skupinkovými“ masážemi o tom, že není nic lepšího, než zlato. Je spousta jiných možností, jak a kam uložit a investovat své úspory. Zlato opravdu není jediná možnost. A pokud jsem ve vás teď alespoň probudila zvídavého ducha, tak měla moje dnešní práce smysl. A jestli toužíte najít další odpovědi na finanční otázky, můžeme o tom diskutovat osobně anebo ve skupince NEJEN MÁMA.

!!! Autorka není certifikovanou finanční poradkyní a uvedený text není finančním ani investičním doporučením. Jde o osobní názor autorky. !!!

Už jste četli i další články?