JAK SI PŘIVYDĚLAT NA MATEŘSKÉ – 1.DÍL Affiliate marketing

Fuj, to zní ošklivě, že? A přitom se jedná o v současné době nejjednodušší způsob, jak začít s podnikáním, ideálně právě na mateřské nebo rodičovské dovolené. Na následujících řádcích se vás pokusím s touto metodou seznámit a ukázat vám, jak affiliate marketing funguje v praxi.

Co je to affiliate marketing?

Affiliate marketing je marketingový nástroj, který by se dal česky přeložit jako provizní systém. Vy propagujete nějaký konkrétní výrobek nebo službu a firma vám za to vyplácí odměnu. Vše funguje online, to je důležité zmínit. Existují sice i offline varianty, ale ty jsou zbytečně náročnější a o těch se tady teď asi nestihnu rozepsat.

V principu vše funguje tak, že vy od firmy, jejíž výrobek, např. knihu, chcete propagovat, získáte unikátní URL adresu (tedy speciální www odkaz, který budete inzerovat). Jakmile někdo na tento váš odkaz klikne, dostane se na stránky firmy, resp. většinou přímo do eshopu s tou knížkou a pokud si ji i koupí, je provize z prodeje vaše. O tom, jaká bude výše provize rozhoduje více věcí – sortiment, velikost firmy, konkurence apod. Nejčastěji bývají provize v jednotkách procent, obvykle 2-15%, výjimečně u některých druhů služeb to může být ale třeba i 30-50%.

Affiliate marketing není jen o nabízení věcí a rychlém zisku. Pište, foťte nebo točte zajímavé informace o věcech, které vás baví. Korunky si vás pak najdou samy.

Začínáme s affiliate marketingem

Co všechno budete potřebovat, abyste si mohli touto cestou přivydělávat? Hned na úvod je ale ještě dobré zmínit, že velké výdělky hned v začátcích neočekávejte. Affiliate je běh na delší trať, především pokud jej chcete dělat kvalitně a udržitelně. Já jsem například za první měsíc, kdy jsem inzerovala první affiliate odkaz (konkrétně formou tohoto článku) vydělala celých 68 korun, což byl výrazný příspěvek do našeho rodinného rozpočtu 😀

Krok za krokem

 1. Promyslete si, co byste chtěli inzerovat
  Rozumíte módě a chcete radit jiným maminkám, jak se šik a zároveň prakticky obléknout na hřiště? Vyznáte se ve zdravé stravě, cvičení a uměli byste napsat něco zajímavého z této oblasti? Máte kopu dětí, kopu hraček a knížek a chcete některé s nich doporučit jiným rodinám? Zvolit si můžete samozřejmě více okruhů, i na sobe nijak nenavazujících, ale pokud chcete, aby vám lidé věřili a měli důvod si od vás nechat poradit nebo něco doporučit, je ideální začít s oblastí, které rozumíte a baví vás.

 2. Zvolte si formu publikování
  Máte spoustu přátel na Facebooku či Instagramu a chcete psát příspěvky s reklamou tam? Nebo si založíte novou, obchodní stránku a budete inzerovat zde? Uvažujete o vlastním blogu nebo webové stránce, kam budete umisťovat reklamní banery a placené odkazy?
  Každá z variant má svá pro a proti. U všech je ale důležité myslet na to, že na danou stránku či web budete muset nějakým způsobem pozvat návštěvníky, tedy přivést potenciální zájemce o nákup. Protože můžete mít sebelepší blog, ale pokud si nikdo vaše články nebude číst a nebude klikat na odkazy, tak nic nevyděláte.
  Dále, pokud se rozhodnete pro vlastní blog, počítejte ještě s nákupem domény a hostingu (ale jsou to malé vstupní náklady)
 3. Zaregistrujte se do affiliate programu.
  Jakmile máte vymyšlené CO chcete propagovat i JAK to chcete propagovat, můžete si zvolit affiliate síť (ta sdružuje více firem, které tuto službu využívají) nebo omrknout konkrétní firmy a zaregistrovat se do jejich programu. Registrace jsou obvykle bezplatné a jednoduché. Jakmile jste zaregistrovaní, dostanete se ke svým unikátním URL adresám a obrázkům a můžete začít inzerovat.
  Někdo to dělá naopak, že si nejdříve projde všechny affiliate sítě a podívá se, jaké firmy zde inzerují a zda má zájem propagovat některou z nich.

Affiliate sítě

Zaregistrovat se můžete do jakékoliv affiliate sítě budete chtít, klidně i do několika. Tady uvádím jen výčet několika z nich, které sdružují nejvíce firem, abyste měli nějakou základní představu. Pokud ale do googlu zadáte Affiliate síť, objevíte určitě i další.

Můj tip

S affiliate marketingem bych začala v případě, že máte nějaký koníček a chcete se o něj podělit s ostatními. Nevadí vám psát články, natáčet videa nebo třeba fotit. Využít jej můžete i v případě, že už máte nějaký existující blog nebo svou odbornou, obchodní stránku a rádi byste ji monetizovali (tedy s její pomocí vydělali nějakou korunku navíc). Affiliate se dá sice dělat i o oblastech, o kterých nic nevíte, ale pak hrozí, že vás to přestane bavit a nebo vám lidé neuvěří a výrobek si nekoupí. Já jsem zastánce toho, že mateřská a rodičovská jsou o objevování nových možností. Takže i když to teď třeba vypadá jako ztráta času, díky tomuto přístupu se můžete naučit mnoho nového o fungování internetu, online reklamy, prodejích kampaní, SEO…,a během těch několika let, během kterých vám běží „dovolená“ a máte prostor zkoušet a testovat, se v této oblasti vypracovat nahoru.

Držím palce!

PS: O affiliate marketingu toho najdete na internetu tunu. Tohle je jen první (a velmi stručný) soupis informací. Budu ráda za vaši zpětnou vazbu a také třeba info, zda se toho chcete ode mě dozvědět více 🙂

Pa Zuzka

Už jste četli i další články?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *