4 TIPY JAK SI UŽÍT PODZIM S DĚTMI I DOMA aneb Podzimní tvoření pro deštivé dny

Letním a teplým dnům již odzvonilo a ozval se krásný, barevný, ale zároveň už chladnější a deštivější podzim. Často si tak lámeme hlavu nad tím (já teda určitě), jak své ratolesti zabavit i v těchto dnech, aniž bychom je posadili k televizi či tabletu (nebo zamotané chobotnici? 🙂 ).

Stále ale existuje dost možností, jak na nudu vyzrát. O své tipy se s námi jedna z nejpovolanějších – Katka Miková, učitelka z mateřské školky. V této první části si pro nás připravila čtyři tvoření pro menší děti, v druhém chystaném článku se pak mohou na činnosti těšit i starší děti (a vlastně i dospěláci, ale to předbíhám 😉 )

Déšť nemusí být překážkou

Podzimní deštivé počasí rozhodně neznamená konec zábavy, ba naopak. Vyrazit ven v dešti může být pro mnohé děti velkým dobrodružstvím. Stačí se jen pořádně vybavit nějakým nepromokavým oblečením, gumáky, pláštěnkou či deštníkem. Pak už nic nebrání tomu se pořádně vydovádět na hřišti, či přeskakovat přes kaluže.

Nebo kdo by si nechtěl v parku/ nebo v lese postavit domeček pro skřítky? A protože v tomto podzimním čase je park či les plný listí, větviček nebo kaštanů, mohou si děti vyhrát dle libosti. Krásně zbarvené listí, kaštany, šípky, žaludy, to vše využijete nejen venku. Pár mých oblíbených činností najdete níže:

Podzim nám připravil spoustu krásných pomůcek pro domácí tvoření. Nezapomeňte si trochu té venkovní galerie přenést i k vám domů a vytvořit si s ní originální a zajímavé dekorace.  

Podzim malířem

Na podzimní tvořivou klasiku si nasbírejte pár barevně zbarvených listů, zapojte fantazii a abstraktní umění a úspěch je zaručen 😊

Panáček z listí

Na čtvrtku papíru si nalepíme pár listů- jeden přes druhý a následně můžeme dokreslovat. Vytvoříme si tak jednoduše podzimní panáčky, vázu či květinu.

Čtvrtka papíru, list a tempery. Barevné dobrodružství může začít!

Obtiskávání

Listy můžeme také obtisknout. Stačí jen natřít list rubovou stranou hustě temperovou barvou a jednotlivě je pokládat na bílý výkres. Pokud chcete vytvářet pestřejší koláže, neváhejte použít i barevné výkresy (ale zkuste vyšší gramáž, aby se vám temperky nepropily).

Přetahovaná

A do třetice – znáte ten trik s mincí, kterou schováte pod papír, několikrát ji přečmáráte a vznikne vám tak její otisk? To samé můžete udělat s listy. Položte list tak, aby byl žilnatou stranou nahoře na papíře a pastelkami či tužkou přetahujte. Vznikne vám další výkres do sbírky.

Bramborová razítka

Další podzimní plodinou je neodmyslitelně brambora. Tato aktivita může zabavit i ty nejmenší (tedy pokud se nebojíte barviček 🙂 ).

Rozpulte bramboru napůl a do každé půlky zamáčkněte vykrajovátko. Poté opatrně ořízněte bramboru pod okrajem vykrajovátka a vykrajovátko odstraňte. Vznikne razítko, které namáčíte jednotlivě do temperových barviček. Použijte zimní motivy a vytvořte si nejen krásný výkres, ale třeba i originální balící papír na blížící se Vánoce. Skvělé na této aktivitě je to, že se dá využít celoročně. Stačí jen vyměnit motiv vykrajovátka a máte na světě třeba perfektní tvoření na Velikonoce.

Bramborová razítka. Foto převzato z webu prosikulky.cz, dne 6.11.2019

Podzimní housenka

Stačí nasbírat spooooustu listí 🙂

Pak už jen potřebujeme drátek a navlékáme na něj list za listem. Z barevného papíru uděláme hlavičku, z ohebných tyčinek tykadélka a podzimní housenka je na světě. Rychlá a nenáročná činnost dokáže děti zabavit na dlouho. Pokud máte sourozence, můžete udělat housenek více a děti mohou listí sbírat a doplňovat i postupně a vytvářet tak rekordní délky 🙂

Tisk ručiček

V praxi jsem zjistila, že děti baví jakékoliv tvoření a činnosti, kde můžou obtisknout nebo obkreslit své ruce. Asi proto, že do výrobku obtiskují i kus sebe?

Každopádně vděčným námětem, kde mohou děti využít své ruce, jsou právě podzimní stromy a ježci. Nechejte dítě, aby si vodovými nebo temperovými barvami pomalovalo dlaně a obtisklo je na výkres nebo i jen obyčejný bílý papír. Na tvorbu ježků pak obstřihněte celý obrys ruky (nevystřihujete prsty, viz. obrázek), na listí obstřihněte obtisknutou ruku pečlivěji i s prsty. Menším dětem můžete s ježkem pomoci a domalovat mu pak společně třeba čumáček, nožky, nebo i jablíčka na bodliny. Starší děti si mohou ježka domalovat samy podle své fantazie.

Náš ježek nese na bodlinách hromadu listí!

V případě stromu se osvědčilo, když se zapojí celá rodina. Neváhejte pozvat i babičku a dědu nebo tety, aby vám pomohli vytvořit váš originální rodinný podzimní strom.

Už jste četli i další články?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *