4 důvody, proč si kreslím myšlenkovou mapu. Máte už tu svou?

Jsem od přírody analytický typ, který upřednostňuje věci založené na logice a argumentech. Proto jsem se nejdříve zuby nehty bránila všemu, co vyžaduje kreativní tvoření a zapojení fantazie. A nedej bože, kdyby to ještě mělo být na nějaké skupinové seanci. Až na to, že přesně takto vypadalo moje první setkání a úkol, vytvořit si myšlenkovou mapu. A semínko bylo zaseto.

Co je to myšlenková mapa?

Myšlenková mapa je grafické znázornění jednotlivých vztahů a souvisejících spojení mezi prvky daného tématu nebo oblasti.

Uff, a teď česky, že jo? Myšlenková mapa je jakýsi nakreslený „výblitek“ všeho, co souvisí s konkrétním jedním tématem. Třeba takovým, ve kterém máte v hlavě pořádný guláš.

Představte si, že řešíte svatbu. Vlastní. Těch věcí, co je potřeba zařídit! Místo! Datum! Šaty, hostinu, seznam hostů…. A milion dalších věcí! Ale čím začít? Jak na sebe jednotlivé kroky navazují? Nakreslete si to na papír! A teď nemyslím, udělat si seznam. Myslím, nakreslit si myšlenkovou mapu.

Jak si nakreslit první myšlenkovou mapu

Potřebujete papír, tužku, klidně i pastelky, samolepky nebo nějaká zdobítka. Někomu pomáhá i sklenička vína. Klidně i dvě. Do středu papíru napište téma, kterému se budete věnovat a zakroužkujte jej. V našem vzorovém případě to může být třeba svatba. Postupně (někdo doporučuje po směru hodinových ručiček, já na tom zase tak nelpím) ze středu nakreslíte čáru na některou ze stran a připíšete podtéma – třeba hostina. Píšete vždy jen jedno slovo! Takto postupujete dále, až vyčerpáte z hlavy všechna podtémata. Až zkrátka „vyblijete“ (pardon, já lepší výraz pro to fakt nemám, jestli máte, napište mi ho pak do komentáře 🙂 ) všechno, co se svatbou souvisí a zakreslíte.

Jakmile máte hlavní téma a všechna podtémata, pokračujete dále. Vyberete jedno podtéma a zase k němu pomocí paprsků píšete související podmnožiny. Např. k hostině můžete napsat „menu“, „nazdobení stolů“, „jmenovky“, apod. Zase jedním slovem nebo slovním spojením! Takto vytvoříte další podpodtémata u každého z podtémat (chápeme se, že?)

Nakonec si mapu projděte a pokud vás ještě někde napadne něco, co by stálo za dokreslení (např. u „menu“ ještě můžete vytvořit další podmnožinu „ochutnávka menu předem“ „návrhy“ apod.).

A co dál?

Už cítíte, jak se vám ulevilo? Jak to všechno, co držela vaše hlava, teď leží před vámi? Nazdobené, namalované, orazítkované? Paráda! Teď se koukněte, jestli spolu nějaké podmnožiny souvisí na více místech a začněte si sepisovat na nový papír svůj akční plán. Tedy jednotlivé kroky, které vám z mapy vypadly. Podle mapy zároveň jednoduše uvidíte, který krok v dané množině předchází jinému a ušetříte tak čas přemýšlením, co je potřeba zařídit nejdříve.

Už chápete, proč myšlenkové mapy tak miluji? Jestli ne, koukněte na moje shrnutí:

4 důvody, proč si kreslím myšlenkové mapy

Důvod 1 – Přehlednost

Někdy mám pocit, že mi asi praskne hlava, jak se zoufale snažím si v ní poskládat celý svůj byznys plán, jednotlivé akční kroky, to, do čeho se pustit dříve a co je podmíněno čím. Když si nakreslím na dané téma myšlenkovou mapu, vidím vše přehledněji a hlavně s nadhledem.

Důvod 2 – Nadhled

V momentě, kdy jsem přímo V řešení nějakého problému, obvykle mi chybí, dostat se NAD něj. Myšlenková mapa mi dává potřebný nadhled.

Důvod 3 – Překvapivé souvislosti

V momentě, kdy vidím před sebou všechna má „vyblitá“ kolečka, dokážu lépe vnímat souvislosti, které mezi nimi. A velmi často narazím na souvislost, která mě dříve nenapadla.

Důvod 4 – Relax

Je to tak. Naučila jsem se brát tvorbu map jako relaxační cvičení. Vypnu počítač, zapálím si svíčku a v klidu si kreslím. OK, někdy, když se toho ze sebe snažím dostat rychle a co nejvíce věcí, než je zapomenu, si spíše připadám jako sprinter než poklidný maratónec. A taky se pak cítím totálně vyplivnutá. Ale zároveň uvolněná, protože všechna tíha mých myšlenek už není v mé hlavě, ale je na papíře. A ten, jak víme, snese všechno 😉

Víte ale, že na tvorbu těchto map existuje u nás žen jedno naprosto suprovní období? Nebo vy ještě nejedete na vlně cykličnosti? Velká škoda! Nakoukněte na Facebookové skupiny NEJEN MÁMA a využívejte svých schopností na maximum. Tvorbu myšlenkové mapy můžete použít i při hledání svého ikigai. Jako podtémata si zvolíte jednotlivé oblasti ikigai a pak už jen doplňujete.

Pokud vás zajímá více podnikatelských článků, mrkněte na některé další z mé série. A nebo mi rovnou napište, jak se vám líbí!

Už jste četli i další články?

1 komentář

  1. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
    I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
    I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
    I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

    0mniartist asmr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *