Jsem od přírody analytický typ, který upřednostňuje věci založené na logice a argumentech. Proto jsem se nejdříve zuby nehty bránila všemu, co vyžaduje kreativní tvoření a zapojení fantazie. A nedej bože, kdyby to ještě mělo být na nějaké skupinové seanci. Až na to, že přesně takto vypadalo moje první setkání a úkol, vytvořit si myšlenkovou mapu. A semínko bylo zaseto.
Co je to myšlenková mapa?
Myšlenková mapa je grafické znázornění jednotlivých vztahů a souvisejících spojení mezi prvky daného tématu nebo oblasti.
Uff, a teď česky, že jo? Myšlenková mapa je jakýsi nakreslený „výblitek“ všeho, co souvisí s konkrétním jedním tématem. Třeba takovým, ve kterém máte v hlavě pořádný guláš.
Představte si, že řešíte svatbu. Vlastní. Těch věcí, co je potřeba zařídit! Místo! Datum! Šaty, hostinu, seznam hostů…. A milion dalších věcí! Ale čím začít? Jak na sebe jednotlivé kroky navazují? Nakreslete si to na papír! A teď nemyslím, udělat si seznam. Myslím, nakreslit si myšlenkovou mapu.
Jak si nakreslit první myšlenkovou mapu
Potřebujete papír, tužku, klidně i pastelky, samolepky nebo nějaká zdobítka. Někomu pomáhá i sklenička vína. Klidně i dvě. Do středu papíru napište téma, kterému se budete věnovat a zakroužkujte jej. V našem vzorovém případě to může být třeba svatba. Postupně (někdo doporučuje po směru hodinových ručiček, já na tom zase tak nelpím) ze středu nakreslíte čáru na některou ze stran a připíšete podtéma – třeba hostina. Píšete vždy jen jedno slovo! Takto postupujete dále, až vyčerpáte z hlavy všechna podtémata. Až zkrátka „vyblijete“ (pardon, já lepší výraz pro to fakt nemám, jestli máte, napište mi ho pak do komentáře 🙂 ) všechno, co se svatbou souvisí a zakreslíte.

Jakmile máte hlavní téma a všechna podtémata, pokračujete dále. Vyberete jedno podtéma a zase k němu pomocí paprsků píšete související podmnožiny. Např. k hostině můžete napsat „menu“, „nazdobení stolů“, „jmenovky“, apod. Zase jedním slovem nebo slovním spojením! Takto vytvoříte další podpodtémata u každého z podtémat (chápeme se, že?)
Nakonec si mapu projděte a pokud vás ještě někde napadne něco, co by stálo za dokreslení (např. u „menu“ ještě můžete vytvořit další podmnožinu „ochutnávka menu předem“ „návrhy“ apod.).
A co dál?
Už cítíte, jak se vám ulevilo? Jak to všechno, co držela vaše hlava, teď leží před vámi? Nazdobené, namalované, orazítkované? Paráda! Teď se koukněte, jestli spolu nějaké podmnožiny souvisí na více místech a začněte si sepisovat na nový papír svůj akční plán. Tedy jednotlivé kroky, které vám z mapy vypadly. Podle mapy zároveň jednoduše uvidíte, který krok v dané množině předchází jinému a ušetříte tak čas přemýšlením, co je potřeba zařídit nejdříve.
Už chápete, proč myšlenkové mapy tak miluji? Jestli ne, koukněte na moje shrnutí:
4 důvody, proč si kreslím myšlenkové mapy

Důvod 1 – Přehlednost
Někdy mám pocit, že mi asi praskne hlava, jak se zoufale snažím si v ní poskládat celý svůj byznys plán, jednotlivé akční kroky, to, do čeho se pustit dříve a co je podmíněno čím. Když si nakreslím na dané téma myšlenkovou mapu, vidím vše přehledněji a hlavně s nadhledem.

Důvod 2 – Nadhled
V momentě, kdy jsem přímo V řešení nějakého problému, obvykle mi chybí, dostat se NAD něj. Myšlenková mapa mi dává potřebný nadhled.

Důvod 3 – Překvapivé souvislosti
V momentě, kdy vidím před sebou všechna má „vyblitá“ kolečka, dokážu lépe vnímat souvislosti, které mezi nimi. A velmi často narazím na souvislost, která mě dříve nenapadla.

Důvod 4 – Relax
Je to tak. Naučila jsem se brát tvorbu map jako relaxační cvičení. Vypnu počítač, zapálím si svíčku a v klidu si kreslím. OK, někdy, když se toho ze sebe snažím dostat rychle a co nejvíce věcí, než je zapomenu, si spíše připadám jako sprinter než poklidný maratónec. A taky se pak cítím totálně vyplivnutá. Ale zároveň uvolněná, protože všechna tíha mých myšlenek už není v mé hlavě, ale je na papíře. A ten, jak víme, snese všechno 😉
Víte ale, že na tvorbu těchto map existuje u nás žen jedno naprosto suprovní období? Nebo vy ještě nejedete na vlně cykličnosti? Velká škoda! Nakoukněte na Facebookové skupiny NEJEN MÁMA a využívejte svých schopností na maximum. Tvorbu myšlenkové mapy můžete použít i při hledání svého ikigai. Jako podtémata si zvolíte jednotlivé oblasti ikigai a pak už jen doplňujete.
Pokud vás zajímá více podnikatelských článků, mrkněte na některé další z mé série. A nebo mi rovnou napište, jak se vám líbí!
1 komentář
Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..
I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!
0mniartist asmr